Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Czasy mamy takie, że każdy orze jak może, więc ostatnio naprodukowało się przeróżnych „atrakcji” turystycznych, niekoniecznie atrakcyjnych. Co i rusz przy drogach widać reklamy kierujące nas np. do parków dinozaurów, mini zoo czy parków miniatur. Czasami po uiszczeniu stosownej opłaty naszym oczom ukazuje się Tyrannosaurus rex ze styropianu albo dwa ganiające w kółko kurczaki, względnie indyki albo perliczki. Ale na szczęście czasami nie i tak jest w Kowarach, gdzie znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

 

Gdzie są te Kowary i ten Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska?

Cała atrakcja znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Karpaczem a Kamienną Górą. To chyba najsłynniejsza tego typu atrakcja w regionie, a kto wie, może i w kraju. Na terenie nieistniejącej już fabryki dywanów odtworzono zabytki i co ciekawsze obiekty Dolnego Śląska (wiadomo, w Turcji dywany przędą za kawałek kababa, więc u nas się już nie opłaca i fabryka padła). Niesamowita jest dbałość o detale – naprawdę wiernie odwzorowano w skali 1:25 (albo 1:50, bo nie zmieściłaby się Śnieżka) zamki, pałace, kościoły, schroniska, starówkę Jeleniej Góry czy Ratusz we Wrocławiu.

Parking mamy za friko, a jak zgłodniejemy to można coś wrzucić na ruszt albo napić się niezłej kawy i zagryźć ciachem.

DSC_586_1230

 

Jak długo się zwiedza Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach?

Po wejściu na obiekt przechwytują Cię powabne przewodniczki lub przewodnicy i o wszystkim ciekawie opowiadają – nie ziewasz co chwilę, bo słuchasz różnych ciekawostek, nie tylko suchych faktów. Trwa to trochę mniej, niż godzinę, ale bilet ważny jest cały dzień, więc możesz sobie potem po Parku Miniatur chodzić sam. Dodatkową radochą dla maluchów są plątające się pod nogami jamniki – takie żywe logo, bo jamnik Lumpi to legenda i symbol tego miejsca.

Kowary_085_1230

 

Kiedy pierwszy raz przyjeżdżasz w ten kawałek Polski, to możesz w jednym miejscu i za jednym zamachem wyrobić sobie opinię co warto zwiedzić w oryginale. Nie będę opisywać co akurat oglądacie na zdjęciu – poszperajcie sami i dajcie znać, czy coś rozpoznajecie i czy w rzeczywistości też takie fajne, bo nie wszędzie jeszcze byłem. Ponieważ byliśmy tam dwa razy, to możecie sobie pooglądać zdjęcia jesienne i wiosenne. Na zimę wszystkie atrakcje są rozbierane i zapadają w sen zimowy.

park miniatur w Kowarach

Kowary_15_1230

kowary4_1230

kowary5_1230

kowary_1230_1230

kowary1_1230

kowary3_1230

 

Z Wrocławia do Kowar jest rzut beretem, więc wizyta w parku miniatur jest świetnym pomysłem na wypad z rodzinką. Jak obskoczycie wszystko w miarę szybko, to z Kowar można śmignąć już do Karpacza na przykład i spróbować jeszcze tego samego dnia zdobyć Śnieżkę. Ale można zamiast tego pojechać do Mysłakowic, gdzie stoi sobie inny park miniatur nazwany „Budowle Świata”. Jak sama nazwa wskazuje, tam z kolei są budowle świata. W miniaturze. I w parku. Takim bez drzew.

I to jest moim zdaniem jego duża wada, bo o ile miniaturki są naprawdę bardzo dobrze zrobione, to w porównaniu do parku w Kowarach jest po prostu goło i jakoś tak siermiężnie, bo okolica nie sprzyja relaksowi i kontemplacji. Zresztą specjalnie wrzuciłem kilka zdjęć, na których widać mało malownicze otoczenie. Co nie znaczy, że nie warto tam jechać – warto. Pięknie przystrzyżone trawniki, alejki wysypane żwirkiem, ławeczki – jest fajnie, tylko mnie jakiś autohandel za płotem wnerwiał lekko, bo ciężko było kadr złapać. Poza tym wszystko jest git i polecam się wybrać – robisz sobie plany, że w życiu chcesz wszystko to zobaczyć na żywo i masz jakiś scenariusz na życie. Albo temat na bloga. Czy tam cośtam.

DSC_5968_1230

DSC_595_1230

DSC_5927_1230

PicMonkey-Collage_1230

DSC_5944_1230

DSC_5945_1230

DSC_5979_1230

DSC_5947_1230

 

Fajne, nie? Za tydzień planuję ⇒park dinozaurów.

 

Stay alert.

 


About Jacek eM

view all posts

Mąż, ojciec i projektant wnętrz. Fotograf-amator i wannabe bloger. Właściciel niewyparzonego jęzora i poczucia humoru w stylu noir. No i na wieczystej diecie...

12 Comments on this post

 1. Świetne miejsca, tylko szkoda, że tak daleko? Ale może jak moja córka trochę podrośnie, to sie wybierzemy.

  Asia | amelushka / Odpowiedz
 2. Kiedyś miałam Park Miniatur niemalże pod własnym nosem przez około pół roku… i przez te pół roku jakoś tam nie dotarłam 😉

  Amanda Niedrich / Odpowiedz
 3. Fajny park miniatur jest też w Inwałdzie. Obok też Dinolandia, więc dla dzieciorków, jak znalazł. 🙂

  Karola | Życie Me / Odpowiedz
 4. bardzo ciekawe miejsce na rodzinną wycieczkę.
  ja byłam w parku dinozaurów z dzieckiem jeszcze w brzuchu i też się świetnie bawiłam.

  Ania Abakercja / Odpowiedz
 5. Świetne zdjęcia! Rzeczywiście od razu widać, że jest co pooglądać. Na pewno się tam wybierzemy, jeśli będziemy jechać w tamte strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*