Jak to jest na diecie #1: Wstęp – nie bądź na diecie…

 

Z krótkimi przerwami, od mniej więcej 10 roku życia mam mniejszą lub większa nadwagę. Te krótkie przerwy to mniej więcej kilka lat czasów liceum, kiedy wydawało mi się, że mam nadwagę, a ja po prostu nie byłem szczupły, bo mam taką, a nie inną budowę. To kilka miesięcy w okolicach mojego ślubu, kiedy to musiałem jakoś wyglądać w gajerze i na zdjęciach, bo to przecież pamiątka wiekuista jest i Dzieciorkom będę pokazywać po wiek wieków, jaki to tatuś piękny był i młody. To coś koło 1,5 roku po moim odejściu z korpo-banku, kiedy to oddałem się w ręce specjalistki i dodatkowo kiedy praca zmieniła mi się nagle i niespodziewanie z pierdząco-stołkowej na fizolską, do tego ciężką. Poza tymi okresami miałem zawsze od kilku do kilkudziesięciu kilo za dużo.  I wtedy zawsze byłem na diecie. Albo tak mówiłem. Teraz też jestem. Czyli jakby nie było – ja wiem, jak to jest być na diecie. Chcesz też się dowiedzieć? Może będzie Ci raźniej.

Będzie z tego seria, bo jest kilka kwestii, które chcę poruszyć, a długie wpisy mają to do siebie, że są długie. Dawkowanie w porcjach na jeden gryz jest chyba lepsze. Zwłaszcza w kontekście bycia na diecie, nie? Dlatego dzisiaj taka trochę zajawka całego cyklu i słowo wstępu. Od razu mówię, że wszystko to, co tutaj napiszę będzie pokazywać moje opinie i stan wiedzy oraz moje doświadczenia i przeżycia. Jeśli są różne od Twoich, to nawet lepiej, bo w komętkach możesz dać innym pełniejszy ogląd całego tematu i punkt widzenia różny od mojego. Nie jestem specjalistą ani od żywienia, ani od psychologii, ani od bycia fit – chętnie poznam zdanie i z rozkoszą przyjmę dobre rady od tych, którzy tematem zajmują się zawodowo.

 

Jesteś „na diecie” zawsze…

No właśnie – pierwszą rzeczą, jaką musisz zmienić, to skojarzenia, z jakimi wiąże się w Twojej głowie słowo dieta. Bo dieta to sposób odżywiania się. KONIEC. Czyli jeśli cokolwiek jesz, to jesteś na diecie. Nawet jak wpieprzasz podwójnego burgera z frytkami i smażonym snickersem w środku, a to wszystko zapijasz litrem coli, to tak – jesteś na diecie. Jak pochłaniasz energię wszechświata na śniadanie, na obiad zapijasz to łykiem zgryzot i znojów, to też jesteś na diecie. Kiedy na śniadanie odmierzasz 12,5 grama eko-płatków z pączków dzikiego rdestu pokropionego poranną rosą rwanego koniecznie o brzasku i zalewasz to w talerzu mlekiem o temperaturze 38,94°C, koniecznie od kozy zielononóżki wypasanej po słonecznej stronie wzgórza, to też jesteś na diecie.  Czyli słowo „dieta” nie jest takie straszne, bo „na diecie” jesteś całe życie, bez względu na to, co, jak i w jakich ilościach jesz. Jeśli nic nie jesz, to też jesteś na diecie, tylko Twój sposób odżywiania jest delikatnie mówiąc chujowy i ekstremalnie niezdrowy. I to trzeba leczyć, ale niestety, ja nie umiem. Ale wiem, że się da.

 

…ale nie zawsze na zdrowej.

OK, nie boimy się już „diety”? Tak? No to teraz dorzućmy magiczne słowo – „odchudzająca” albo „redukcyjna”. Czyli taka, która pozwoli Ci zrzucić te wszystkie nadprogramowe kilogramy. I tutaj zaczyna się już strach w oczach i panika grubymi nićmi szyta, bo przecież żeby schudnąć, to trzeba nic nie jeść.

Ano nie. Kiedy jesteś na diecie, to nie możesz nic nie jeść, bo od tego się nie chudnie zdrowo. Nie wierzysz? To obejrzyj sobie zdjęcia z obozów koncentracyjnych – nic tu nie ma do śmiechu i naprawdę trzeba to leczyć. Pamiętaj – głodzenie się nie doprowadzi do niczego dobrego. A myślę, że bliskie spotkanie z anoreksją, anemią, awitaminozą i paroma innymi terminami medycznymi nie jest Ci potrzebne do szczęścia.

W ogóle traktowanie diety odchudzającej w kategoriach „od dzisiaj będę sobie wszystkiego odmawiać” jest niestety prostą drogą do tego, żeby Ci nie wyszło. My nie lubimy sobie niczego odmawiać, zwłaszcza przyjemności i na dłuższa metę robienie sobie pod górkę jest równie niezdrowe, co głodzenie się. A jedzenie jest przyjemnością i stąd Twój wewnętrzny bunt w głowie, bo przecież robisz coś wbrew sobie. Odmawiasz sobie, zabierasz sobie, ograniczasz sobie. W swoim własnym odbiorze pogarszasz sobie życie. Jak żyć? Ano normalnie –

 

Nie bądź „na diecie”!

Durne, nie? Jak to „nie bądź na diecie”? Przed chwilą koleś pisał, że na diecie jestem zawsze, a teraz mam na niej nie być?

Tak, masz na niej nie być w głowie. Masz na nią nie zwracać jakiejś szczególnej uwagi. Zdrowe i prawidłowe odżywianie ma Ci wejść w krew i być dla Ciebie naturalna. Skoro na diecie jesteś zawsze, to przestań się nią jakoś szczególnie przejmować i zacznij traktowac jak coś najnaturalniejszego pod słońcem. Oddychasz? No pewnie, że tak. A jakoś szczególnie się zwilżasz myśleniem o oddychaniu? Jeśli nie masz terminalnego stadium raka płuc albo zaawansowanej gruźlicy, to pewnie się nad tym w ogóle nie zastanawiasz. Wdech – wydech. Wdech – wydech. I dawaj od nowa. Jak nie ćwiczysz skupiania się na własnym pępku i innych medytacyjnych hokus pokus, to nie kombinujesz, jak tu lepiej oddychać. Po prostu oddychasz. Z żarciem jest tak samo. No prawie.

Tak jak powietrze jest Ci niezbędne do życia, tak samo niezbędne jest jedzenie. Jeśli mieszkasz w Krakowie albo Pekinie i oddychasz tym czymś, co tam fruwa dookoła Ciebie, to raczej na zdrowie Ci to nie wychodzi. Podtruwasz się powoli i Twój organizm jest w coraz gorszej kondycji. Podobnie jest z gównianym jedzeniem. Tu jest o tyle prościej, że gołym okiem widać efekty tego trucia, czyli kilka kilogramów za dużo. I prostsze jest też to, że łatwiej zmienić gówniane jedzenie, niż gówniane powietrze. No ok, możesz wyjechać w Bieszczady, ale może najpierw przeczytaj TO TUTAJ.

 

Dlaczego masz nie być „na diecie”?

Bo samo to słowo budzi negatywne skojarzenia. Masz od razu w głowie obraz talerza, na którym trzy źdźbła trawy biją się o Twoją uwagę z przezroczystym plasterkiem chudej piersi z indyka. Zapijasz to wszystko źródlaną wodą, a raz na kwartał możesz popatrzeć na czekoladę i nasycić się jej widokiem. Raz na pół roku możesz dodatkowo powąchać. Pomyśl, jak długo będziesz w stanie pogodzić taki apokaliptyczny obraz odchudzania ze stwierdzeniem, że jednak to dla Twojego dobra? Jak długo podejście „odmawiam sobie przyjemności w życiu” będziesz w stanie tłumaczyć tym, że to gdzieśtam w przyszłości zaprocentuje? No chyba niedługo, co? To kolejne skojarzenie – dieta to jakiś okres w Twoim życiu (oby jak najkrótszy, nie?). Który to okres się kończy i wtedy znowu będzie można bez wyrzutów sumienia i konsekwencji opierdolić dużą milkę z oreo, bo przecież wcześniej to był grzech i przez nasze łakomstwo w odległym zakątku ziemi ktoś skrzywdził małą pandę. No nie da się tak na dłuższa metę.

Dlatego zamiast myśleć o tym, że czeka Cię dieta pomyśl o tym, że zmieniasz swoje życie na lepsze zaczynając akurat od odżywiania. Po prostu. Uruchamiasz proces, który Cię uzdrowi, ulepszy, poprawi niektóre aspekty Twojego życia. I który to proces niedługo stanie się dla Ciebie naturalny, jak oddychanie. I wtedy nawet jak wciągniesz całą duża milkę z oreo, to najpierw się porzygasz, a potem zrozumiesz, że choć na chwilę sprawiła Ci ona przyjemność, to jednak potem przez kilkanaście godzin czujesz się do dupy i lepiej Ci było, zanim całą wielka tabliczka zniknęła w Twoich ustach.

I następnym razem zjesz tylko kilka kostek. Bo naturalnym dla Ciebie będzie dbać o siebie, żeby było Ci lepiej, nie gorzej. Bo po prostu zdrowe jedzenie wejdzie Ci w nawyk. Na całe życie. Bo to życie zmieniło się na lepsze, bo nie odmawiasz sobie niczego, ale też dbasz o siebie. Dbasz o to, żeby się dobrze czuć, zdrowo odżywiać, mieć siłę i energię, o jędrnym tyłku i kaloryferze nie wspomnę.

Bo o to chodzi w byciu na diecie – to proces, który raz uruchomiony, trwa całe życie.

Życie lepsze, niż wcześniej.

 


About Jacek eM

view all posts

Mąż, ojciec i projektant wnętrz. Fotograf-amator i wannabe bloger. Właściciel niewyparzonego jęzora i poczucia humoru w stylu noir. No i na wieczystej diecie...

46 Comments on this post

 1. Nigdy nie byłam na diecie lecz staram się zdrowo odżywiać. Czekoladę jednak uwielbiam i od czasu do czasu się skuszę:)

  Magda Załuskowska / Odpowiedz
 2. Dobrze prawi, polać mu… wody mineralnej niegazowanej 🙂 Tak na serio to od tego zdrowia już mi się powaliło i nie lubię Milki. Za słodkie to, za tłuste, takie nijakie, lepiej jakąś czarną jak smoła czekoladę rozpuścić i ciastka owsiane udekorować albo coś 😀 I rzeczywiście od tego mózg lepiej chodzi i ciało też 🙂

  • Fakt, teraz też mam wrażenie, że milka dla mnie jest za słodka. Ale ja już nawet jogurt naturalny odbieram jako lekko słodkawy. I chleb razowy też 🙂
   A z tą wodą tez łatwo nie było, bo ile bym nie wypił, to nie potrafiła ugasić mi pragnienia. Musiało toto mieć jakiś smak. Ale też się przestawiłem – człowiek nie sznurek, wszystko wytrzyma 🙂

 3. Popieram i sama uważam, że we wszystkim potrzebny jest umiar. Prawda jest taka, że kostka czekolady zjedzona podczas złego dnia nas od razu nie utuczy, ani schabowy zjedzony u babci na święta. Trzeba tylko znać umiar i starać się jednak jeść zdrowo każdego dnia. Dla mnie zawsze najgorsze w dietach odchudzających było to, że trzeba jeść coś, na co akurat może nie ma się ochoty, albo co specjalnie nie smakuje lub co gorsza, coś co jest monotonne, nudne i bez polotu. Kocham gotować, więc każde przygotowywanie nudnych, prostych sałatek było dla mnie katorgą. Do czasu, aż postanowiłam, że sama będę tworzyć dania oparte na zdrowych produktach – głównie warzywach.

 4. Jestem zdania, że trzeba jeść wszystko tylko dużo się ruszać żeby zawsze była zachowana równowaga. Wiadomo, że nie należy opychać się słodyczami czy frytkami non-stop. Ale jeżeli co jakiś czas wrzucimy na talerz coś mniej zdrowego, to zupełnie nic się nie stanie 🙂 Głodzenie się czy trzymanie się sztywno ustalonego jadłospisu w którym przeważają rzeczy na które tak naprawdę nie mamy ochoty to totalny bezsens. Prędzej czy później każdemu taka twarda żywieniowa dyscyplina się znudzi i będzie lipa 🙂 ps. Kocham Milkę z ciasteczkami oreo! Chyba lepszej czekolady nie jadłam 😀

  Happy Green Life / Odpowiedz
 5. Nigdy nie byłam na diecie jakiejś szczególnej, bo po prostu lubię jeść to na co mam ochotę, a nie to co mi ktoś rozpisał. Prawda jest taka, że te powszechne zasady typu największe śniadanie i jedzenie co 3 godziny w moim przypadku mozna między bajki włożyć, bo mam zupełnie odwrotnie 😉 Pozdrawiam!

  jogosfera / Odpowiedz
  • To też kwestia metabolizmu – u mnie dziwne jest to, że im mniej jem, albo jem nieregularnie, tym jestem większy 🙂 Przez kilka pierwszych dni na diecie ułożonej przez dietetyka miałem wrażenie, że chodzę ciągle przejedzony. A waga spadała 🙂

 6. Używanie słowa „dieta” w kontekście zmiany nawyków czy odchudzania ma jeszcze jeden minus – „dieta” jest tymczasowa, a to znaczy, że stosuje się ją do jakiejś daty, wagi ciała, a potem wielki powrót do „normalnego jedzenia”. Pracuję jako psycholog w projekcie profilaktyki otyłości i cukrzycy wśród gimnazjalistów i sami nie używamy, a naszych pacjentów próbujemy oduczać używania słów „jestem na diecie”

  Joanna Brzezińska / Odpowiedz
  • Czyli nie kłamię, bo piszę dokładnie to samo 🙂
   Podświadomie tak właśnie czułem i czuję nadal – do słowa „dieta” przylgnęło coś, co nie kojarzy się zbyt dobrze. Dlatego „zmiana życia na lepsze” jest jakby milsza w odbiorze. I w wytrzymaniu.

   Pierwszy raz u mnie? Rozgość się 🙂

 7. Nie znam kobiety która nie byłaby/ nie jest na diecie. Ale facet? Przyznaję że to rzadkość. Głownie dlatego że jakoś tak kulturowo się przyjęło ze facet z brzuszkiem piwnym to coś normalnego,ale kobieta z boczkami albo cellulitem? FUJ! W przypadku panów to często stan zdrowotny zmusza do przejścia na „dietę” czyli mądrego odżywiania.
  Bardzo zacny początek serii.

  Blogierka / Odpowiedz
 8. Oho… no i trafiłam na pole minowe, bo temat odchudzania krąży po moim domu odkąd zaczęłam się odchudzać, a raczej odkąd drastycznie schudłam. To tak jakbyś od kilku lat, codziennie słuchał tej samej piosenki albo dostawał każdego dnia na śniadanie jajecznicę, czyli do obrzydzenia 😀
  100% zgadzam się z tym, żeby traktować bycie na diecie, jak nie bycie na niej, bo to potrafi naprawdę odmóżdżyć. Pamiętam, gdy podczas którejś tam diety ustaliłam sobie liczbę kalorii, której nie mogłam przekroczyć (a była naprawdę niska) i strasznie się wtedy męczyłam, bo już w nocy obmyślałam moje menu na kolejny dzień, zapisując w zeszycie każdą spożytą kalorię. Niewiele brakowało, żeby moja głupota skończyła się pobytem w szpitalu, bo żołądek odmówił posłuszeństwa :/ Teraz po prostu dostosowałam się do jedzenia (bez obsesyjnego wyliczania kalorii) porcji dwóch pięści i jest naprawdę okej. Słodyczy też sobie nie odmawiam 🙂 I przynajmniej raz w miesiącu robię sobie kilkudniową leczniczą głodówkę, po której czuję się naprawdę świetnie 🙂

  kawa z Bogiem / Odpowiedz
 9. „Życie lepsze, niż wcześniej.”

  Odgrywasz się za te pączki w tłusty czwartek, nie ;)?

  Ja jestem na zdrowej diecie głównie dlatego, że mój facet jest na gównianej (tydzień głodówki – tydzień wpierdzielania masła orzechowego z Nutellą i popijania colą (autentyk) – tydzień spokoju – tydzień głodówki…), a chcę żeby jakoś się trzymał, więc pilnuję, żeby w domu było zdrowe żarcie. Na szczęście jestem zbyt leniwy żeby gotować dwa różne posiłki, a też szkoda, żebym ja wpieprzał podwójnego burgera z frytkami, a on nie. Na początku trochę marudziłem, że jak to nie zjem całej dużej czekolady naraz, ale teraz jakoś mi to nie robi różnicy. Mój organizm chyba przywykł, bo jak przypadkiem zjem górę plastiku smażonego w wannie oleju to czuję się jak góra lodowa. Więc to chyba trochę uzależnia. To nie jest wprawdzie dieta odchudzająca, bo niekoniecznie mam co odchudzać, ale raczej tucząca też nie :D.

  I naprawdę się cieszę, bo prawdopodobnie sam z siebie odstawiłbym fast-foody dopiero, kiedy ludzie zaczęliby się pytać czy jestem w ciąży.

  Daniel Chrzciciel / Odpowiedz
  • Ja pierdolę, jak ja Ci tego zazdroszczę. A ja tydzień urlopu na nartach, gdzie ruchu dużo, ale żarcia jeszcze więcej – a górale to potrafią nakarmić i to wcale nie jest #dietycne. No, może poza knajpą Gesslerowej.
   Potem ciąg imprez z prezentami i słodkościami i cztery kilo do przodu na wadze w trzy tygodnie.

   Może trzeba było się nażreć tych pączków, to bym się teraz nie rzucał na słodycze, jak szczerbaty na suchary 🙂

  • A tak BTW – nie jestem fit świrem, ale rzeczywiście kiedy żarłem zdrowo i tak, jak w książce napisane, to się czułem o niebo lepiej. Teraz jakaś chujnia z grzybnią mnie dopadła i czarnowidztwo 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*