Co robić, żeby Cię wydymali…

 

Nie, to nie jest poradnik dla brzydkich i informatyków z serii „Sexs dla opornych – zostań ciahem na łikend”. To nie jest webinar dla internetowych no-life’ów przesiadujących bezskutecznie całymi dniami na tinderze. Nie znajdziesz też tutaj wskazówek o tym, jak stać się sex-guru, na którego z obłędem w oczach i kisielem w majtkach rzucają się przedstawicielki płci przeciwnej w celach kopulacyjnych. Nie.

 

Dzisiaj poczytasz sobie o tym, co robić, żeby Cię wydymali Twoi pracownicy.

I jeśli zauważysz w tym tekście symptomy mojego bólu dupy, to bardzo się nie pomylisz – choć cała historia miała miejsce ładnych kilka lat temu, to jednak czasami ten ból daje o sobie znać. W innym wpisie pisałem o niemiłej niespodziance, jaką nam sprawiła nasza pracownica. Dzisiaj troszkę rozwiniemy temat, co Wy na to?

Niektórym z Was przydarzy się bądź przydarzyło założyć własną firmę. Jeśli znasz się na rzeczy, to zaczynasz mieć coraz więcej klientów i coraz więcej pracy, a jak dobrze pójdzie, to i pieniędzy też więcej. I nadchodzi taki moment, że nie jesteś w stanie w pojedynkę wszystkiego ogarnąć. Zaczynasz mieć dość siedzenia po nocach, żeby się wyrabiać na czas z terminami. Dodatkowo podatki i inne zusy-srusy zabierają Ci tak dużo czasu, że nie możesz poświęcić się w 100% zarabianiu pieniędzy i wreszcie dochodzisz do wniosku, że czas kogoś zatrudnić, bo nowa osoba przyniesie Ci ten wór kasy, jaki tracisz zajmując się prowadzeniem firmy.

 

Pojawia się tak zwany pracownik.

U nas też tak było – w pewnym momencie pojawiła się… nazwijmy ją na potrzeby narracji Marlena. Fajne to imię, jak i Marlena była fajna – wyglądała dziewczyna naprawdę zacnie, zrobiona była jak na architekta wnętrz przystało, wrażenie obliczem i całokształtem robiła. Projektami, doświadczeniem i talentem wrażenie robiła takoż, ale stawkę walnęła taką, że z wrażenia usiedliśmy obydwoje z MałąŻonką i mieliśmy do pomyślenia. Myśleliśmy długo i namiętnie, ale że telefony aż się grzały, to przyjęliśmy Marlenę na pokład. Tym bardziej, że jak to ja, trochę sobie z nią pogadałem srututu i okazało się, że dziewczyna właśnie się rozwiodła i została sama z córką w obcym mieście. Fakt faktem, że konkurencji wielkiej nie miała poza niejaką Dorotą, ale o niej kiedyś też powstanie notka, bo to nawet śmieszne było. By.

Stawkę podstawową miała wysoką (kiedyś pisałem, że u nas nie ma umów-zleceń i innych takich dziwactw), a dodatkowo naprawdę wysokie prowizje, co łącznie dawało zacne pieniądze. Sporo wyższe, niż miałem w korpo-banku. Ale wiecie co? Tak szczerze mówiąc była warta tych pieniędzy, bo pracowała równie ciężko co my, przerabiała klientów prawie że hurtowo, co summa summarum wszystkim robiło dobrze. Z czasem dostawała coraz lepszych klientów i coraz więcej naszego zaufania zdobywała, a nasze relacje zaczynały coraz bardziej być przyjacielskie, a coraz mniej pracodawco-pracownicze.

Ba – jeśli kojarzycie moją historię z palcem-grzebalcem, to ona własnie załatwiła mi pozakolejkową operację zerwanego ścięgna. Chodziliśmy wspólnie na fajkę, zanim rzuciłem palenie, spędzaliśmy razem weekendy czy sylwestra, nasze dzieci jeździły na jedne ferie, a laski dzwoniły do siebie i potrafiły przegadać więcej czasu, niż zajmują dwie połowy, dogrywka i karne. Generalnie kumacie co się tutaj rozwinęło? I jeszcze, ja jak to ja – skorpiony rzadko mają przyjaciół, ale Pani Matka wsiąkła i zapsiapsiółkowała się po całości. Atmosfera w firmie stała się prawie że rodzinna, bez napięć wewnętrznych, a jedyne nerwy powodowali #klajenci. Większość przedstawicieli handlowych, którzy nas odwiedzali była święcie przekonana, że Marlena nie jest naszym pracownikiem, tylko wspólnikiem. Sielanka jednym słowem.

W międzyczasie Marlena poznała faceta, nazwijmy go na potrzeby narracji Darek. Darek kończył jakieśtam studia związane chyba z budownictwem, pracował gdzieśtam w jakiejś firmie, w której liznął trochę budowlanki i w efekcie po jakimś czasie założył firmę remontową, która pod nasze projekty wykańczała wnętrza. Ogólne zadowolenie aż promieniowało ze wszystkich, bo i klient lubi mieć wszystko połapane pod jednym dachem, a i my lubimy mieć sprawdzone ekipy budowlane, które nie marudzą, że tego się nie da, a to za trudne. Tak to wszystko fajnie się kręciło, że Marlena i Darek się zakręcili i pobrali. Oczywiście na ślubie byliśmy, a jakże. A po pewnym czasie dzięki naszej pomocy kupili sobie rodzinne gniazdko, wyremontowali i zamieszkali jak te dwa gruchające gołąbki z młodą gołębiczką z pierwszego małżeństwa.

 

Wygląda zbyt pięknie, żeby było możliwe, prawda?

Ano tak. Pewnego pięknego dnia, a był to poniedziałek, dostaję telefon od MałejŻonki, że jest problem z Marleną i żebym jak najszybciej przyjechał. Przyjechałem i co słyszę?

– Chciałam wam powiedzieć, że już u was nie pracuję.
– Ale jak ty to sobie wyobrażasz? Masz okres wypowiedzenia, umowy w trakcie…
– Moi klienci idą ze mną, bo przecież nie mogę zaczynać własnej firmy z gołym tyłkiem.

Nie, no spoko, łzy wzruszenia prawie zalały mi oczy i prawie zacząłem dziewczynie życzyć wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Prawie. Ale niestety ze mnie jest skurwielski krwiożerczy kapitalista i zamiast myśleć o jej szczęściu pomyślałem przyziemnie o własnej kieszeni. O projektach w trakcie, o umowach na meble prawie że gotowych – wystarczył autograf klienta. Mniej więcej na oko 60-70 tysięcy. Takie drobniaki.

Marlena stwierdziła, że nie ma czasu z nami gadać, bo musi pojechać do swojego nowego studia zobaczyć, jak kończą instalować tam meble. WHAT? Kumacie to? NOWEGO STUDIA? KOŃCZĄ INSTALOWAĆ? Trochę to wstyd przyznać, ale aż nas zatkało. Wymogłem tylko na niej, że w takim razie wszyscy klienci zrywający umowę maja mi te decyzje wysłać formalnie na piśmie (nasze umowy przewidują takie sytuacje bez jakichkolwiek kar, o ile mamy pewne etapy zakończone z naszej strony i rozliczone ze strony klienta). Umówiliśmy się na piątek, bo formalności, świadectwo pracy i takie tam. Oddała służbowy telefon, laptopa, klucze i pilota do alarmu, odwróciła się na pięcie i wyszła. DO NOWEGO, URZĄDZONEGO JUŻ, STUDIA.

Na piątek przygotowaliśmy dwa warianty – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. I drugi – dyscyplinarka za samowolne porzucenie miejsca pracy. Tak, to był mój pomysł. Gdyby Marlena przyszła, dostałaby wariant pierwszy, wariant drugi dostałaby jeśli by do nas jednak nie dotarła. Zgadnijcie, który kwit w końcu wysłałem do niej poleconym za potwierdzeniem odbioru? Jeśli ktoś w ogóle chciał żartować na temat jakiegokolwiek dochodzenia jakiejkolwiek kasy z tytułu strat przed sądem, to niech przestanie, bo to bardzo nieśmieszny żart jest.

 

Ale najśmieszniejsze zaczęło się potem…

Dzwoni firmowy telefon Marleny: Dzień dobry, czy dalej szuka pani lokalu pod studio projektowe?

 

Dzwoni firmowy telefon mój:

– Dzień dobry, nie mogę się od jakiegoś czasu skontaktować z panią Marleną, to skandal, miała mi przygotować projekty, ja zapłaciłem, a tu czas mija i nic, ja pana podam do sądu, remont, straty moralne, pies nie ma gdzie mieszkać, blebleble.
– A przepraszam, pan się nazywa?
– Roch Kowalski. Robicie mi projekt domku. To się strasznie przeciąga, ekipy nie mają co robić, bo nie ma planów, a ja im płacę i was obciążę kosztami.
– Zaraz, zaraz. Pan przecież wysłał mi rozwiązanie umowy po inwentaryzacji i projekt robi teraz Marleną.
– No i co z tego?! Ale ja przecież przyszedłem do was, do firmy, która ma świetne opinie, a teraz takie coś!!
– To z tego, że pan sobie od nas poszedł, na własną zresztą prośbę, więc my teraz nie mamy z pana projektem nic wspólnego. Proszę dzwonić do swojego projektanta, my już nie mamy wspólnych interesów.
– Ale pani Marlena nie odbiera telefonów! Jak tak można?!
– No nie można, ale to już proszę pana nie nasz problem, bo pan już nie jest naszym klientem.
– Ale ja chcę znowu do was wrócić, żebyście mi ten projekt skończyli.
– Przykro mi bardzo, ale mamy tak dużo własnych zleceń, że nie bierzemy już dodatkowych. (zwłaszcza jeśli się okazałeś złamasem kutanym)

 

Dzwoni firmowy telefon mój i jakaś kobieta bardzo zdenerwowana pyta:

– Czy ma pan może jakiś inny numer do pani Marleny, bo my mieszkamy zagranicą i w Polsce kupiliśmy mieszkanie, zapłaciliśmy jej z góry za remont 70 tysięcy, a teraz nie można się dodzwonić?
– Ooo, to już wiem, skąd miała kasę na otwarcie nowego studia. Nie mam, proszę dzwonić do niej albo do jej męża.
– On też nie odbiera, a w mieszkaniu są wymienione zamki i nie można się dostać do środka.

 

Dzwoni firmowy telefon mój i ta sama kobieta do słuchawki płacze:

– Czy ma pan może jakiś inny numer do pani Marleny buuu, bo my mieszkamy zagranicą buuu i w Polsce kupiliśmy mieszkanie buuu, zapłaciliśmy jej z góry za remont 70 tysięcy buuuu, a teraz przysłała nam pismo buuu, że z uwagi na nieprzewidziane trudności buuu i trudną współpracę buuuu zrywa z nami umowę buuu na remont buuu i po rozliczeniu poniesionych kosztów może nam oddać 1500 zł buuuuu, a w mieszkaniu nie ma nawet wszędzie podłóg buuuu, o malowaniu nie wspomnę buuuu i kaflach w łazience buuu… Ja nawet nie wiedziałam, że nie podpisuję umowy z wami, buuuu…

 

Wiecie, ten smród ciągnął się jeszcze długo. MałaŻonka płakała chyba z dwa tygodnie, że teraz to już jest koniec i nie ma już nic, bo zdradziła ją najlepsiejsza psiapsiółka, która jest taka pracowita jak ona, ambitna jak ona, zdolna jak ona, utalentowana jak ona, pasjonuje się wnętrzami jak ona i tylko lojalna nie jest jak ona, bo się zdradziecką biczą okazała. I to chyba bolało najbardziej – nie te stracone pieniądze, niepodpisane umowy czy nieprzyjemne rozmowy z naszymi byłymi klientami.

Najbardziej bolało to nadszarpnięte zaufanie i zdradzona przyjaźń, które okazały się mniej ważne, niż hajs.

Więc nie mówcie mi o tym, że pracownik tylko dlatego wali w bola, bo ma chuja pracodawcę…

 

PS. Tak naprawdę ciekawie to się porobiło kilka lat później, kiedy nas przewrotny los ze sobą ponownie zetknął. Taaa, karma to dziwka… Ale to już temat na kiedy indziej…

 


About Jacek eM

view all posts

Mąż, ojciec i projektant wnętrz. Fotograf-amator i wannabe bloger. Właściciel niewyparzonego jęzora i poczucia humoru w stylu noir. No i na wieczystej diecie...

60
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
40 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
Jacek eMAutomaty do gierJacek eM: dizajnuchKantPani Miniaturowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Automaty do gier
Gość

Brak słów na takie zachowanie i przekręt(

Kant
Gość

Jacek, tak szczerze to po takiej akcji dupa, by mnie bolała jak pewna polkę co to rekord wsadów pobiła… Co do zakończenia 😉 my tu sobie o lekkich przekrętach na papier gadamy a ty z grubej rury 😁 współczuję, bo podkradanie klientów to kulestwo tak samo jak podkradanie pracowników… Babka byłapo prostu oszustką a nie pracownikiem… A co do odejścia babki, mogla tak po ludzku powiedzieć z dużym wyprzdzeniem o swoich planach i nie byłoby problemu… Szwagier tak się rozstał ze swoim pracownikiem, po ludzku rok wcześniej powiedział, że chce otworzyć firmę i czy byłby skory mu mniejsze zlecenia oddawać 😉 dzisiaj nadal współpracują lecz na innych warunkach…

Pani Miniaturowa
Gość

Ożesz w ku…ekhem, to CI kawał biczy z tej dziczy! :/ strach się bać. My we familii mamy taką larwę słodką, taką co to Ci buziaczka w policzek daje, a jednocześnie od tyłu nóż po samą rękojeść w dupę wkłada, a jak się poskarżysz, że ten nóż w plecach to Cie jednak trochę uwiera, to rabanu robi, że ona biedna niewinna,a jej się czepiaja.

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Mnie to zawsze zastanawia, czy to kwestia lekkiego pogięcia pod deklem, czy po prostu zwykłego skurwysyństwa i wyrachowania.

Qursantka
Gość
Qursantka

Toż to prawdziwy thriller psychologiczny !!!!

Jacek eM: dizajnuch
Gość

I to niekoniecznie z happy endem.

Gosia
Gość
Gosia

Oj skąd ja to znam, sama się dałam kilka razy podprowadzić. Najgorsze jak ktoś za Twoimi plecami robi Ci czarny piar

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Albo wręcz okrada, bo jak inaczej nazwać podprowadzenie klientów?

Maciej Wojtas
Gość

Znany temat. Przychodzi ktoś do firmy, połapie się, o co w tym wszystkim chodzi – i zakłada swoją, bliźniaczą. W mojej branży to nagminne, ale znam też przykłady z innych (widać, to jakaś taka prawidłowość).

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Jeśli tylko odchodzi i zakłada konkurencyjną firmę, to nie jest tak źle. Ale jak juma klientów, to już zaczyna się wielki problem.

Maciej Wojtas
Gość

Fakt, to już chamstwo totalne (a Twoja historia wręcz nadaje się na film).

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Pytanie, czy ma w nim zagrać Szyc, czy Karolak 🙂

Mr. Kaffeino
Gość

Marlenka to taki cuś jak „żmijka” na własnej piersi wyhodowana. Z opowieści wynika, że cały czas kombinuje

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Ano taka to gadzina, co to się nie uczy na własnych błędach

Czytaj na walizkach
Gość

Zdrada przyjaciela boli najbardziej, bo się nie spodziewasz. Brak słów na takie zachowanie i przekręty;/

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Fakt, to nawet nie chodziło o te pieniądze, tylko właśnie zaufanie…

Angelika / a dreamer's life
Gość

No przyznam, ze czytalam z otwarta buzia… Nie wiem nawet jak to skomentowac, bo musialabym uzyc niecenzuralnych slow…

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Taaa, może innym to pomoże, żeby w odpowiednim momencie się zorientowali…

Zielona Karuzela
Gość

Matko, że tez tacy ludzie chodzą po świecie. Ktos kiedyś powiedział, że jak masz dobre serce musisz mieć twardy tyłek. Coś w tym niestety jest. W całej historii czuje duży wpływ nowego faceta (obecnie męża) Darka.

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Właśnie nie, bo potraktowała go tak samo (i ich wspólne dziecko), ale to już wywlekanie spraw osobistych kogoś innego, a ja mam za niski współczynnik bycia @#$%^$#@ żeby to upubliczniać.

Zielona Karuzela
Gość

Trzymam kciuki by więc coś takiego się Wam nie przytrafiło.

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Dzięki 🙂

jogosfera
Gość

Masakra… To chyba jedyne możliwe podsumowanie :/

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Samo życie, co to kopie w d… :/

Blogierka
Gość

To jest lepsze niż Pudelek!! Bring it on! 😀
A tak na serio- ludzie potrafią być kurwami..Mój tata już 2 razy się o tym przekonał podczas prowadzania biznesu :/.

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Kiedyś na privie i po paru browarkach, to kto wie, ale tak na cały świat nie będę tego wyciągał. Chociaż pewnie nabiłoby mi to kliki jak ta lala 🙂
#cozrobiszjaknicniezrobisz

Blogierka
Gość

#człowiekhonorowytoPRAWIEgatunekwymarły 🙂

Blogierka
Gość

To możesz mi na ucho powiedzieć- ja jestem kobietą: nie mam obiekcji jak ktoś zrobił kurestwo osobie którą cenie 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

To jak nadstawisz kiedyś ucho, to obiecuję 😉

Blogierka
Gość

😀

Teresa M. Ebis
Gość

O ja pier…niczkuję!
Ale żeście trafili, nie ma co. Powiem tak, jakieś 8 lat pracuję w różnych firmach projektowych i w sumie nie tylko. Z nie jednego pieca chleba jadłam, a za szefów miałam różnych… penisów i baranie jądra.
Obecnie poważnie już rozważam rozwinięcie skrzydeł i pójście na swoje. Ale żeby AŻ tak? Odrobinę szacunku, nie tylko do szefów ale i do Inwestorów, i do siebie.
Ale widać, że rzeczywistość dziewczę przerosła, a coś przeczuwam, że sporo w tym wszystkim maczał swoich paluszków nowy małżonek dziewczęcia. Mam rację?
Czekam na ciąg dalszy 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Właśnie nie – ta historia ma ciąg dalszy i kto wie, czy on na tym wszystkim nie wyszedł najgorzej. Ale tutaj już grzebiemy w czyimś życiu prywatnym, a ja za mało jestem penis męski, żeby takie rzeczy wywlekać. Na pewno nie na blogu 🙂

Teresa M. Ebis
Gość

Oooooo 🙁
A już się fajne opowiadanie z dreszczykiem zapowiadało 😉

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Kiedyś może przy piwie 😉

Animalistka
Gość

To ja się dołączę! 🙂

damakonnnshik
Gość

Tylko co to nonsens, wszystko, co mogę powiedzieć,

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Fascynujące… Jesteś botem?

damakonnnshik
Gość

ty sam bot!

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Oo, bot by tak odpowiedział 🙂

A co myślisz o idei pokoju na świecie?

damakonnnshik
Gość

Nie chcę spam link tutaj, ale w jaki inny sposób, tak, aby ludzie wiedzieli o Babe, a nie iść?

damakonnnshik
Gość

Kocham podniecenie, ale nadal jestem tą samą osobą iw żaden sposób nie różni się od wszystkich ostolnoe