Co ciekawego zobaczysz na Zakynthos? /Grecja

 

Kto podgląda profil dizajnuch na Instagramie albo na fejsbuku ten wie, że mniej więcej miesiąc temu ni z gruchy ni z pietruchy polecieliśmy z MałąŻonką na lekko przedłużony romantyczny weekend na Zakynthos. Ten romantyzm nie wziął nam się ot tak, z powietrza.

Otóż moi drodzy, 20 lat temu się poznaliśmy, spojrzeliśmy sobie w oczy i wiedzieliśmy, że do siebie nie pasujemy. Takie przeświadczenie zresztą mamy ciągle, dlatego cały ten czas się do siebie docieramy, co bywa nawet przyjemne i relaksujące, choć czasami zasługuje na nagrodę za cierpliwość.

O taką na przykład:

zakynthos

Akademia Filmowa wie jak docenić tfurcuf niezależnych…

 

Jak to u nas, wszystko było załatwiane na ostatnią chwilę i na wariata, ale się udało. Załatwiliśmy Babcię do Dzieciorków, podomykaliśmy sprawy w firmie i uprzedziliśmy wszystkich, że mają nam nie zawracać zgrabnych tyłków (no dobra, jednego zgrabnego, a drugiego MałejŻonki) i takim to sposobem zalegliśmy o 1 w nocy na leżankach na wrocławskim lotnisku niecierpliwie oczekując lotu w ciepłe kraje o 3:05 czasu polskiego.

zakynthos

Świetna miejscówka do obserwacji – samolotów i kolejek do samolotów…

 

W temacie kolejek na lotnisku i innych dziwnych zachowań współpodróżujących pewnie kiedyś popełnię wpis, ale póki co my nie o tym. Zasiedliśmy sobie wygodnie w fotelach (pamiętajcie, zawsze warto zapytać w odprawie, czy możecie dostać miejsce przy wyjściu ewakuacyjnym) i chwilę potem kapitan poinformował nas, że lot opóźni się o pół godziny. Ale nie ma się co bać, to nie terroryści robią tutaj złą robotę, tylko żółwie. Wrócimy do tego, a tymczasem pooglądajmy wschód słońca z samolotu.

zakynthos

Tak, wiem, że dwa skrajne zdjęcia są prawie identyczne, ale jakże piękne i zasercechwytające, nie?

 

Przybyliśmy, auto wypożyczyliśmy, pojeździliśmy, zobaczyliśmy i teraz Wam poradzimy, co warto obejrzeć na Zakynthos, jeśli kiedyś Was tam zawiodą dobre wiatry. Sama wyspa to właściwie wysepka, bo ma 20x40km i na upartego objedziesz ją w jeden dzień, a w dwa dni na spokojnie. Ponieważ pojechaliśmy na przedłużony weekend, to mieliśmy napięty plan i w efekcie nie wszystko zobaczyliśmy, co jakoś wcale nam nie popsuło humoru, bo akurat to, na czym nam zależało zaliczyliśmy. Opowieści z Zakynthos podzielę na trzy części – dzisiaj obowiązkowe atrakcje tej pięknej greckiej wyspy, za tydzień nasze osobiste perełki i kilka pożytecznych informacji o Zakynthos, a za dwa tygodnie będzie o tym, co dobrego można zjeść na Zakynthos. Co Państwo na to?

A tymczasem wróćmy do atrakcji tej niedużej wyspy.

 

Navagio, czyli Zatoka Wraku

Właściwie to jest wizytówka Zakynthos i bardzo możliwe, że gdzieś Wam się w oczy rzuciła charakterystyczna piękna plaża z wrakiem statku, niebieska przejrzysta woda i to wszystko schowane wśród niebotycznych skał. Pooglądać zatokę można na dwa sposoby – z góry, gdzie jest wiecznie zapchany punkt widokowy oraz od strony morza. Jeśli nie masz na drugie Spider-Man albo nie skaczesz na bungee, to trzeciej opcji nie ma, bo z góry na dół po urwisku drogi brak. Mały tip – piękna plaża nie jest piaszczysta tylko żwirowa, więc zadbaj o stópki i zabierz buty do pływania. Niestety, tego dnia tak wiało, że nawet marynarze rzygali, więc nie zacumowaliśmy na tej plaży, tylko w zamian popłynęliśmy na inną. Trochę szkoda, bo podobno jak się nie podpisze wraku, to się na Zakynthos nie wróci…

zakynthos

Tak Zatoka Wraku wygląda z punktu widzenia Sandmana…

zakynthos

…tak na Aquamana…

zakynthos

…a tak z lotu ptaka.

 

Przylądek Skinari, czyli Blue Caves i widok na Kefalonię

Niedaleko Zatoki Wraku znajdują się Niebieskie Jaskinie – nazwa wzięła się stąd, że w białych skałach odbijają się błękitne wody Morza Jońskiego. Ponieważ ja umiem w kolory, to powiedziałbym, że nawet nie tyle błękitne, co lazurowe, a czasami nawet turkusowe. Nie da się ich zobaczyć z lądu, a jedynie od strony wody. I tutaj najlepiej chyba wynająć małe łódki, które będą w stanie podpłynąć pod samiutkie skały. Najczęściej też w pakiecie mamy przerwę na pływanie i snurkowanie w przejrzystej wodzie –  warto więc zabrać maskę i fajkę. A niedaleko widać sąsiednią wyspę, czyli Kefalonię (na którą można sobie wykupić wycieczki).

blue_caves zakynthos

Witaj brachu, weź se łódkę i chono tu…

blue caves Zakynthos

…se popływaj – jak jesteś cienias, to w kapoku…

blue caves Zakynthos

…se popaczaj…

blue caves Zakynthos

…se powymijaj…

blue caves Zakynthos

…ale se nie skacz, co?

blue Caves Zakynthos

…bo cię czarna dziura wciągnie…

Zakynthos Kefalonia

…albo rozjedzie statek do Kefalonii.

 

Xigia, czyli naturalne SPA w cudownych siarkowych oparach

W tym miejscu do morza uchodzą niewielkie siarkowe źródełka, co ma cudowne działanie nie wiem jeszcze na co, bo nie jeżdżę do sanatoriów, ale na coś takie siarkowe kąpiele działają. A po drugie wywołują charakterystyczny zapach bardzo podobny do tego, jaki się unosi w pokoju po imprezie z nieźle przyprawionym żarciem. Jeśli więc poczujecie w powietrzu lekki smrodek, to nie kolega obok, żebyście nie rzucali pochopnie oskarżeń. Do tej plaży da się dotrzeć lądem i zejść po urwisku aż do morza. My akurat podpłynęliśmy trochę obok głównej plaży, ale śmierdziało pewnie tak samo. Bunkrów nie ma, ale i tak jest zajebiście i dlatego puszczę Wam filmik. Ten wieloryb to ja.

 

Plaża Gerakas, czyli królestwo żółwi Carreta Carreta

Jeśli czytaliście uważnie, to pisałem, że nasz samolot miał opóźnienie z powodu żółwi. Tak, to nie żart – żółwie Carreta Carreta podlegają ochronie jako gatunek zagrożony, ale i symbol Zakynthos. Dlatego też rozkład lotów jest ściśle dopasowany do… ich cyklu rozrodczego. Innymi słowy żółwie chciały sobie pociupciać, a my musieliśmy poczekać, aż skończą. Te sympatyczne gady upodobały sobie kilka plaż, ale jedna jest oddana do ich dyspozycji jakby bardziej. To Gerakas – szeroka i piaszczysta plaża, na którą wstęp należy zgłaszać, gdzie wchodzi się jedynie na 3 godziny i gdzie wpuszczają ściśle określoną liczbę turystów. Których to turystów wieczorem się z tej plaży wygania, żeby żółwiki mogły sobie pokopulować i poskładać jajca. Pewnie dlatego, że tam panuje taka rozwiązła atmosfera, to kraniec Gerakas oddano do dyspozycji nudystów. To się nazywa eko podejście!

zakynthos

Jak Państwo szanowne widzi, plaża i owszem, ładna, ale pogoda akurat tak niekoniecznie…

zakynthos

Wytęż wzrok i znajdź wujka w morskiej otchłani

zakynthos

Chociaż słoneczka nie widać, to dosyć sympatycznie można sobie poplażować, jak to w Grecji

zakynthos

Gdybyście zapomnieli, że to królestwo żółwi, to sympatyczne znaki Wam o tym przypomną. A co to za stołeczek spytacie?

zakynthos

Takie stołeczki oznaczają miejsca, gdzie żółwie złożyły jaja i skąd wykopią się malutkie żółwiki. A ta pani w niebieskim im w tym pomaga.

 

Marathonisi, czyli Wyspa Żółwia

Nasze przemiłe żółwiki Carreta Carreta są bardzo wstydliwe i dlatego ich chatka-kopulatka to nie tylko Gerakas, gdzie się muszą przepychać z ludźmi. One są tak sprytne, że załatwiły sobie własną wyspę. Żeby było śmieszniej, ona ma nawet kształt żółwia – nie mam pojęcia, jak to sobie zakombinowały. Tak czy siak, warto wybrać się do nich na miejscówkę łodzią z przeszklonym dnem, bo wtedy można je trochę perwersyjnie popodglądać pod wodą. Nad wodą ciężko je uchwycić, bo rzadko się wynurzają i zaraz dają nura z powrotem.

zakynthos

Taki dżółwik leniwie leżący na wodzie. Podobny, nie?

zakynthos

Z takiej na przykład łodzi oglądasz cuda podwodnego świata – żółwie carreta carreta i słonie morskie dizajnuchos blągeros

zakynthos

A można też wypłynąć w morze na własną rękę. Albo płetwę.

zakynthos

Bo znad wody ciężko je złapać w ładny kadr – wstydzą się widać ludziom w oczy spojrzeć po tym kopulowaniu na plażach

 

Agios Sostis zwana również Cameo Island

To malutka, prywatna wysepka w zatoce Laganas, do której prowadzi malowniczy mostek. Wejście na wyspę jest płatne, kosztuje 4€, ale na miejscu jest bar, w którym bilecik możemy wymienić na drinka. W środku jest bardzo kameralnie i malowniczo, a przy niewielkiej plaży mamy drugi bar, gdzie można kupić coś dla ochłody i popatrzeć na Żółwią Wyspę. Charakterystycznym elementem wystroju wnętrza są powiewające na wietrze szmaciory, które nie wiem co symbolizują, ale coś na pewno. A może ktoś po prostu zapomniał zabrać pranie?

zakynthos

Po takim malowniczym mostku możecie przejść się na malowniczą wysepkę.
UWAGA, UWAGA!!! Pierwszy raz na blogu możecie w całej krasie zobaczyć malowniczą MałąŻonkę w malowniczej czerwieni.

Zakynthos

Kiedy wjechali na wyniosłość drogi, oczom ich ukazał się las…

zakynthos

Po wymianie papieru na picie można sobie usiąść, pomoczyć nogi i popatrzeć na Wyspę Żółwi. Ale polecam patrzeć też pod nogi, bo jeżowce mało są przytulne.

zakynthos

Wspomniane szmaty widziane z pomostu…

zakynthos

…i dla odmiany ze skałek przy pomoście.

zakynthos

A tutaj wspomniane szmaty widziane ze stałego lądu.

 

Stolica wyspy Zakynthos, zwana dla niepoznaki Zakynthos (albo Zante)

Ponieważ obraz mówi więcej, niż 1000 słów, a film więcej, niż 1000 obrazów, więc zaoszczędzę sobie i Wam miliona słów zadziwiając Was moją produkcją filmową na miarę tego Oscara, co go dostałem na początku wpisu. Plus w gratisie przemykająca w lusterku bocznym powabna Pani Matka.

 

Laganas

Laganas zwane Las Vegas to imprezowa stolica wyspy. Jest brzydkie jak kupa i pełne wiecznie naprutych Angoli, więc zamiast tego obejrzymy sympatyczne żółwiki…

zakynthos

…wykonane przez radosnych rękodzielników, obstawiam, że w People Republic of China.

 

Za tydzień wrócimy na Zakynthos, coby się trochę więcej o wyspie dowiedzieć, może być?

 


About Jacek eM

view all posts

Mąż, ojciec i projektant wnętrz. Fotograf-amator i wannabe bloger. Właściciel niewyparzonego jęzora i poczucia humoru w stylu noir. No i na wieczystej diecie...

52
Dodaj komentarz

avatar
22 Comment threads
30 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
hopploshetJacek eM: dizajnuchPaweł |Bookworm on the RunPamar TravelShauni Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hopploshet
Gość
hopploshet

Jestem pod wrażeniem,piękne miejsce!
Pozdrawiam,
http://hopploshet.blogspot.com/

Paweł |Bookworm on the Run
Gość

A my na to, że by sobie człowiek dupkę wymoczył w ciepłym morzu 😉

Jacek eM: dizajnuch
Gość

A ja własnie dostałem njusa, że tam spadł śnieg – efekt cieplarniany wariuje 🙂

Paweł |Bookworm on the Run
Gość

Pewno nie doceniłeś, że użyłem zalecanego przez Ciebie w innym poście słowa DUPA 😛

Jacek eM: dizajnuch
Gość

A teraz to mnie zraniłeś wręcz na wskroś 😀

Paweł |Bookworm on the Run
Gość

A to przepraszam (godnie), pozwolisz, że pokręcę tą dzidą w Twojej ranie jeszcze w drugą stronę? 😛

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Spoko, Tobie nadstawię drugi policzek 🙂

Pamar Travel
Gość
Pamar Travel

Prawda, że te wrocławskie leżanki są boskie? Zastanawiam się nad miną MałejŻonki, kiedy przeczytała, czyj tyłek jest zgrabny 😛 Jestem zachwycona tą łodzią i możliwością oglądania żółwi!

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Prawda – w Warszawie nie było tak wygodnie 🙂
Pani Matka mnie nie czytają (poza tym wie, że fanem Jej tyłka będę do końca świata i jeden dzień dłużej) 🙂

Shauni
Gość

Właśnie wśród znajomych często widzę, że wybierają się w to miejsce, Przyznam, że widoki świetne! Jak i zdjęcia. 😀

Jacek eM: dizajnuch
Gość

I jeszcze nie ma takich tłumów strasznych (poza Laganas). Jakbyś się zastanawiała, to polecam 🙂

Paulina Reads
Gość

Planujemy z moim chłopem wybrać się na Zakynthos, tylko jeszcze nie wiemy kiedy 😀 Może w tym roku? 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Jeszcze nie będzie bardzo zimno, ale już nie będzie ciepło. Poczekajcie do wiosny 🙂

Natalia
Gość

Szybkie akcje, realizowane na wariata są najlepsze. Jeszcze jakiś czas temu próbowałam nas poukładać, ale już skapitulowałam. Chyba nie ma sensu. BTW piękne te skały

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Ale wiesz, jak to kiedyś mawiała moja znajoma – spontan dobrze wychodzi tylko wtedy, kiedy jest solidnie przygotowany 🙂

izem87
Gość

Moi znajomi od 5 lat odwiedzają tę wyspę i jeszcze nie mają dość.

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Bo tam jest przepięknie – jak się ma więcej czasu, to można powoli odkrywać wszystkie fajne miejsca. My tyle czasu niestety nie mieliśmy i polecieliśmy hurtem.

Katarzyna Pięta
Gość
Katarzyna Pięta

Gratuluję rocznicy i pięknego prezentu sobie zrobionego..
ja sobie zrobiłam prezent i ni z gruchy ni z pietruchy na urodziny jedziemy do lizbonki 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Ooo, tez fajna miejscówka – trzeba sobie jakąś rocznicę wymyślić 😉

Angrywaldeuszek
Gość

Fajnie napisane z humorem

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Dziękuję i zapraszam do innych tekstów 🙂

Lena Wadera
Gość

Czizas, jak dziadka kocham, pojadę wreszcie do tej Grecji! Marzę sobie o tym jak upośledzeniec od zarania dziejów i zamiast pojechać…marzę dalej.

PS.: Odkryłam dzisiaj tutaj, że mamy taką samą zakładeczkę „damsko-mięsko” i pragnę podkreślić, iż nie jestem żadno kradziejko, ino chyba mamy bardzo podobny stosunek do MIENSA <3 Ja w każdym razie mięsko kocham i inaczej nie mogłam. A jak coś kradnę, to tylko serca. I jeszcze buziaki!

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Zrób listę marzeń i odhaczaj te zrealizowane (nawet wpis o tym popełniłem). I to nie chodzi o pierdololo jakiegoś nawiedzonego kołcza od lepszego życia, tylko masz ściągę dla kogoś, kto nie wie co Ci zafundować np. na urodziny. U mnie działa 🙂
PS. Damsko-męskie mięcho kocham najbardziej 😉

Blogierka
Gość

O Panie! Masz jutuba! 😀
Przezacna recka, idę czytać dalej 🙂 I oczywiście zazdro pińcet 😛
ps.Jak zrobić zeby film z tel stał się jutubowy?:)

Jacek eM: dizajnuch
Gość

To taka jutuba bez tuby 🙂
Zgrałem na dysk z telefonu, a potem wgrałem z powrotem na jutuba. Pewnie można prościej, ale ja nie umiem 🙂

Blogierka
Gość

ja nawet tak nie umiem 😛

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Proste jak fajka – ja tez nie umiem, a mam 🙂

Blogierka
Gość

czary 😛

Zielona Karuzela
Gość

Byłam w zeszłym roku i wyjechałam zachwycona. Na pewno tam wróce 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Też robiłaś objazd czy bardziej stacjonarnie?

Maria
Gość
Maria

Piękna wyspa!

Jacek eM: dizajnuch
Gość

I niedroga 🙂

Karola | Życie Me
Gość

Miodnie! I ten kolorek wody w Zatoce wraku. Ale bym się taplała.
Na przyszły urlop coś greckiego, albo Cypr, albo Malta, albo… znowu nas w Alpy powieje. 😀

Jacek eM: dizajnuch
Gość

Tłumacz sobie, że tu też są skałki i będzie łatwiej 🙂

Karola | Życie Me
Gość

Dokładnie tak do tego podchodzę. 🙂 Jak na przykład myśleliśmy o Krecie, to pierwsze co sprawdzałam, to jak się dostać tam do Gór Białych. 😀

Aleksandra ma kota
Gość
Aleksandra ma kota

Wow! Zazdroszczę mocno takich widoków. Sama chciałabym spędzić tak chociaż z tydzień w Grecji, poleżeć na czystej plaży nad błękitnym morzem. Mam nadzieję, że kiedyś to moje marzenie się spełni. Pozdrawiam i życzę wielu równie udanych wypraw 🙂

Jacek eM: dizajnuch
Gość

No było piękne, polecam naprawdę, bo Grecja póki co nie jest jeszcze bardzo droga, a jest naprawdę piękna 🙂
Dziękuję i życzę nawzajem 🙂