Niedługo startuje rok akademicki. Dla wielu oznacza to zmianę porównywalną do tej, którą przeszedł pan Grodzki zanim stał się panią Grodzką. Ale są też tacy, dla których to zmiana podwójna – mowa o studentach przyjezdnych. Tak, wiem, nie czyta mnie wielu studentów, o czym powiedziała mi ankieta, ale może ich starzy, czyli Wy, właśnie mnie czytają i zechcą uchronić swoje dzieci przed złem tego świata, alkoholem bez akcyzy i niechcianą ciążą?
Bo przyjeżdżasz jako student z niewielkiej miejscowości do wielkiego świata, wysiadasz na Dworcu Głównym, otacza Cię ludzi mrowie biegnących w amoku z lewa na prawo, a Twoją jedyną myślą jest spierdolić do mamy. A zapytać kogokolwiek o cokolwiek strach podwójny, bo przecież “każdy nosi kosę w kieszeni” – co prawda tak Leroy nawijał o Kielcach, ale duże miasto to duże miasto, nie? Ja sam pilnowałem się bardziej niż Kwaśniewski na imprezie, żeby przypadkiem nie nosić koszulki z Metallicą, bo przecież dorwą i każą wyrecytować całą dyskografię. A jak nie umiesz, to skroją koszulkę, portfel i jeszcze w ryj dać mogą dać.
Ja to przeżyłem. Znaczy i lęk, i zagubienie, i strzały na ryj też. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko najbliższe pięć lat (albo więcej) przetrwało we względnym zdrowiu i bez blizn na ciele i umyśle, to przeczytaj co ja tu piszę i przekaż potomkowi. Albo jak jesteś studentem/studentką weź sobie do serca moje starcze pierdolenie, bo ja dobry człowiek jestem i chcę Ci pomóc. Stąd mój alfabet studenta – taki poradnik dla przyjeżdżających.
Poniżej alfabetycznie wszystko to, na co warto zwracać uwagę i co warto wiedzieć, żeby za te kilka lat mieć te kilka literek przed nazwiskiem. Piszę z lekkim nakierowaniem na Polibudę, bo ją akurat kończyłem. Niektóre rzeczy mogły się zmienić, niektóre uaktualniłem sam, niektóre dotyczą tylko Polibudy, niektóre ogólnie studiowania i życia we Wrocku, ale pewne jest jedno – to bardzo ważne pięć lat Twojego życia i od Ciebie zależy, co z nimi zrobisz i jak je będziesz wspominać. Ja wspominam dobrze, choć u mnie to było siedem lat – musiałem dokładnie zapoznać się z wiedzą. A ona ze mną.
Analiza matematyczna i Algebra
Na jakimkolwiek wydziale PWr byś nie studiował, czeka Cię bliskie spotkanie z funkcjami, całkami, różniczkami, wielomianami, macierzami, geometrią analityczną, indukcją matematyczną, liczbami zespolonymi, rachunkiem prawdopodobieństwa, krzywą Beziera, kwantyfikatorami, implikacjami, granicą właściwą lub niewłaściwą funkcji, częścią urojoną liczby, wektorami, wyznacznikami, wzorami Cramera, metodą eliminacji Gaussa, rodzajami nieciągłości funkcji w punkcie, pochodnymi… już masz dość? A to dopiero początek.
Dobra rada – są wydziały, gdzie na matmę jest kładziony mniejszy nacisk albo przyjmują tam takich głąbów, że jej poziom leży gdzieś na podłodze. Domyśl się, co zrobić z tą wiedzą.
Biblioteka
Niby wszystko można znaleźć w necie, ale jednak nie do końca. Poza tym w bibliotece można spotkać pomocną dłoń albo miłość swego życia.
Dobra rada – warto tam pogonić od razu po pierwszych wykładach i wypożyczyć książki zadane przez prowadzących, bo potem będziecie musieli kupować, a wiadomo jak jest na studiach z Hajsem.
Czytelnia
A właściwie spotkać możesz w czytelni, bo to tam się kładzie milion książek na stole, z mądrą miną przewraca kartki i udaje, że robi notatki. I obczaja laski. Zawsze to facet mądrzej wygląda z “Mechaniką kwantową” pod pachą niż “Z pedałem przez świat”.
Dziekanat
Przerażające miejsce, do którego jednak każdy student raz na jakiś czas musi się udać i zostać rozjechany walcem przez tzw. baby w dziekanacie przed wizytą u Dziekana. Najlepiej tak jak ja, spotykać się z dziekanem co semestr. Wtedy baby w dziekanacie już Cię znają i nie musisz się tak bardzo produkować przy podaniu o przedłużenie sesji.
Anegdotka – stoimy kiedyś pod dziekanatem, ścisk jak w pociągu z uchodźcami, atmosfera luźna, jak to w kolejkach, wchodzi jakiś pierwszaczek i tak od progu z przerażeniem na twarzy: “Wy wszyscy po przedłużenie?!?!?!”. Oczywiście ja, bo jakżeby inaczej: “Nie, ja jeszcze chciałbym sobie pogrubić”.
Egzaminy
To be kurwa, or not to be na studiach. Sąd Ostateczny i Armagedon w jednym. Chwila prawdy i światło w tunelu.
Dobra rada – warto podpytać starsze roczniki jak wygląda konkretny egzamin i który jest szczególnie upierdliwy do przejścia. Warto też podpytać o to, czy da się jakoś egzamin ominąć (za obecności, aktywność na zajęciach, ładnie prowadzony zeszyt, siedzenie w pierwszej ławce, przepisanie oceny z ćwiczeń czy kupno odpowiedniej książki), czy jest ustny, czy pisemny, czy mini i cycki na wierzchu pomagają, czy wręcz przeciwnie. Bo jeśli wydaje Ci się, że wystarczy dobrze wszystko umieć, żeby dobrze zdać, to masz rację. Wydaje Ci się.
Frekwencja
Na niektóre zajęcia, głównie wykłady, nie ma obowiązku chodzić. Na niektóre dodatkowo nie ma sensu, bo wykładowca pierdoli jak potłuczony sam do siebie. Ale zanim się zorientujesz które są które, to przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące, a już zwłaszcza na pierwszym roku, pilnie biegaj na wszystkie.
Dobra rada – dogadaj się z innymi, żeby chodzić rotacyjnie i żeby Cię wpisywali na listę, a potem Ty ich. Czasami można zaliczyć przedmiot za same obecności. A często można za nieobecności wtopić.
Grunwald, czyli Plac Grunwaldzki
Serce wszechświata i miejsce Twojej udręki lub ekstazy przez najbliższe lata, bo przy nim się mieści m.in. Polibuda. A oprócz tego punkt przesiadkowy, pętla autobusowa, glaeria handlowa, kino oraz sporo knajpek i barów z tanim studenckim żarciem. Ale o Żarciu potem, choć żarcie to podstawa. I Picie. Ale o piciu też potem.
Hajs
Coś, czego studenci nigdy nie mają. “Student” i “brak pieniędzy” są ze sobą nierozerwalne jak bląger i jego wielkie ego. Jak typowy polski Janusz i reklamówka z Biedronki. Dlatego warto jeszcze na studiach zatroszczyć się o jakieś przynoszące pieniążki zajęcie, żeby potem nie być ambitnym, młodym, zdolnym byłym studentem bez doświadczenia na umowie śmieciowej. Bo im wcześniej zaczniesz, tym wcześniej będziesz sobie mógł pozwolić na to, żeby przestać.
Indeks
Taka książeczka, o której kilka lat marzysz bardziej niż o upojnej nocy z Lisą Ann. I do której zbierasz co semestr autografy od prowadzących zajęcia. Albo nie zbierasz i wtedy patrz Dziekanat. Nie zapomnij o zagięciu ostatniej strony. Dopytaj starszych kolegów po co.
Juwenalia
Taki moment w życiu studenta, kiedy może mieć legalnie na wszystko wyjebane i w spokoju się nażłopać, a do tego posłuchać dobrej muzy i poimprezować, bo w te dni całe miasto należy do pijanych studentów. Nawet prezydent oddaje im wtedy klucze i ewakuuje się na te kilka dni na wieś.
Komunikacja miejska
Zanim ogarniesz co, gdzie, jak i z iloma przesiadkami minie trochę czasu. Ale warto, bo bez tego możesz się spóźnić na bardzo ważny Egzamin i niekoniecznie dasz radę przekonać prowadzącego do tego, żeby jednak dał Ci szansę. Albo pociąg do domciu odjedzie w siną dal bez Ciebie i zostaniesz sam jeden na Wigilię. Poza tym w autobusach można usłyszeć mnóstwo historii na bloga czy spotkać niezłych czubów. Albo smacznie przespać po imprezie kilka kółek w nocnym, jak się ma przejazdówkę na wszystkie linie.
Legitymacja studencka
Takie coś, dzięki czemu będziesz sobie taniej jeździć pociągiem czy Komunikacją miejską. Możesz też taniej zwiedzać muzea (bo są zniżki studenckie) i Pić alkohol (bo są zniżki studenckie). Czasy odbijania orzełka z pięciozłotówki na legitce, żeby mieć tańsze przejazdy już niestety minęły, bo teraz są znaczki z hologramami. Dlatego dbaj o nią, bo jak zgubisz, to walnie Cię to po kieszeni (patrz Hajs), a wyrobienie nowej to trochę pierdologii i ponownie Dziekanat.
Miś, bar Miś
Najsłynniejszy bar mleczny Wrocławia znajdujący się na ulicy Kuźniczej na Rynku. Żarcie jest tanie jak barszcz (bo to kwoty w stylu 3,16 za porcję pierogów ruskich), a przy tym zadziwiająco dobre. Tłumy są tu zawsze, a w kolejce spotkasz pewnie nobliwego profesora, staruszkę w woalce i bezdomnego, co czasami może lekko obrzydzić posiłek. Ale studiować we Wrocławiu i nie zjeść w Misiu to jak spędzić noc z piękną, nagą kobietą na graniu w szachy. A jeśli masz trochę więcej Hajsu i nie wiesz gdzie pójść, to poczytaj moje recenzje.
Nauka
Sens życia studenta.
Obrona pracy dyplomowej
Sztuka i formalność. Przeważnie. Bo cały ból jest przy pisaniu.
I dobra rada doświadczonego wujka – jeśli nie jesteś naprawdę dobry, to nie bądź przesadnie ambitny przy wyborze promotora i tematu pracy. W końcu chcesz tego mgr czy nie?
Picie
Poza Nauką sens życia studenta.
Rynek Wrocławski
Nie ma nigdzie na planecie takiego zagęszczenia klubów na m2 jak na Rynku – pewnie 95% wrocławskich lokali tam się znajduje. Są miejsca dla ludzi z wielkim portfelem i tych trochę mniej kasiastych. Miejsca żeby coś zjeść i żeby się nażłopać do niebytu. Miejsca żeby posłuchać fajnej muzy i żeby tylko wyrwać jakąś blacharę pod pretekstem fajnej muzy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można się bawić do rana, a potem zdrzemnąć w tramwaju przez zajęciami na 7:30. Tak naprawdę Rynek zasypia właśnie gdzieś nad ranem, jak zaczyna się robić jasno.
Sesja
Czas Nauki i Picia. Na zmianę. Jedno i drugie jest niedobre dla zdrowia na dłuższą metę.
Trójkąt Bermudzki
Złowrogie miejsce pomiędzy ulicami Pułaskiego, Kościuszki i Traugutta. Po z mroku nie łazi tamtędy nawet Chuck Norris, a Cthulu ogląda się przez ramię z lękiem. Jeśli kojarzysz kto to jest Lech Janerka, to właśnie o Trójkącie śpiewał “Strzeż się tych miejsc”. Weź sobie tę radę do serca, nawet pomimo tego, że teraz jakby spokojniej niż kilkanaście lat temu.
Urban Card
Takie coś, dzięki czemu masz zniżki na różne fajne rzeczy. Wyrób sobie osobną albo zakoduj na legitymacji. Warto.
Wittigowo
Czyli osiedle akademików Politechniki Wrocławskiej. Ostoja Pijaństwa i rozpusty. To było kilka pięknych lat mojego życia.
Xero
Maszyna ratująca życie, zwłaszcza w sesji. W punktach Xero często można znaleźć notatki czy ściągi wcześniejszych roczników, warto poszukać.
Yyyyyyyy
Najczęściej padająca studencka odpowiedź na jakimkolwiek egzaminie. Suchar:
- Co mają wspólnego student i pies?
- Jak mu się zada jakieś pytanie, to tak mądrze patrzy…
Zoo i Zabytki
Nie samym Piciem, Nauką i Sesją żyje student, czasem trzeba się odchamić i pozwiedzać coś wartościowego. A jeśli mieszkasz na Wittgowie, będziesz chciał na własne oczy zbadać skąd leci ten smród, który latem dociera do Twoich okien. W obu przypadkach Wrocławskie ZOO to dobry pomysł. A jeśli chcesz zobaczyć coś jeszcze, to Wrocław jest tak sprytnie zrobiony, że większość Zabytków mieści się w okolicach Rynku. Gdzie jak już wiesz można iść do baru Miś albo się naPić.
Żarcie
Podobnie jak Hajs – nigdy nie jest wystarczająco dużo. Ale nie przejmuj się – we Wrocławiu nikt jakoś nie tępi słoików tak, jak w stolycy. A jak już Ci się skończą gołąbki i bigos to zawsze możesz jeść chleb z dżemem. Albo z keczupem. Albo pójść do Misia. Albo schudnąć.
Ździwko
Wszystko na ten temat napisał Bartek w komentarzu poniżej. Polecam tego allegrowicza.
No to tyle moich rad – pewnie znalazłoby się jeszcze kilka punktów, ale skończył mi się alfabet. A jeśli masz jakieś inne propozycje czy dobre rady dla młodych żaków to się nie krępuj i wpisuj w komentarzach.
Może zrobimy wspólnie cześć druga?